SPOSÓB NA PRZETŁUSZCZONĄ LUB PRZESUSZONĄ SKÓRĘ – CZYLI JAK ZADBAĆ O SEBUM Z OLEJAMI DO TWARZY

sposób na przetłuszczoną lub przesuszoną skórę – czyli jak zadbać o sebum z olejami do twarzy

Zbyt sucha skóra. Przetłuszczona cera. Podrażnienia… Nie jest łatwo zadbać o twarz, prawda? Z naszymi poradami stanie się to o wiele prostsze. Dowiedz się, jak działa bariera hydrolipidowa i czym jest sebum. A potem poznaj działanie naturalnych olejów do twarzy i sprawdź, jak wybrać ten odpowiedni dla Ciebie. 

Co to jest sebum?

Skóra ssaków, a więc także nas – ludzi, wytwarza olej, który nazywany sebum. Wydzielają go gruczoły łojowe. To właśnie sebum możemy często zauważyć na swojej twarzy, stwierdzając, że się nam „świeci”. Wraz
z innymi lipidami (zwykle nazywanymi tłuszczami) tworzy warstwę ochronną skóry. Taka powłoka stanowi blokadę przed niepożądanymi ciałami obcymi, np. alergenami czy patogenami. A przede wszystkim to niezbędna bariera hamująca utratę wody. Oleje mają właściwości hydrofobowe, co oznacza, że zatrzymują wodę, nie przepuszczają jej. Dzięki temu nasza skóra jest odpowiednio nawilżona.

„Można pomyśleć o skórze jak o ceglanej ścianie z komórkami reprezentującymi cegły i lipidami jako zaprawą pomiędzy nimi”

Dr Tyler Hollmig, dyrektor Laser and Aesthetic Dermatology w Stanford Health Care.

Dlaczego skóra traci wilgotność?

Idąc dalej za porównaniem do ściany, jeżeli naturalnych olejów jest zbyt mało, cegły (czyli komórki) mogą się rozdzielić. Przez powstałe w ten sposób wyłomy woda z łatwością może się przedostać poza skórę. Taki proces nazywamy fachowo przezskórną utratą wody. Prowadzi do niechcianego przesuszania i łuszczenia się naskórka. A więc, w pewnym uproszczeniu, osoby o nadmiernie wysuszonej cerze mają problem ze zbyt niską produkcją sebum. Nadmierna produkcja olejów prowadzi zaś do przetłuszczania się skóry. Ale tutaj czeka
na nas pewna pułapka w myśleniu. Naprawdę zbyt wiele z nas uważa, że dodatkowe nawilżanie przetłuszczonej skóry pogarsza sprawę. Błąd!

„Osoby ze skłonnościami do tłustej skóry, często myślą, że środki nawilżające jeszcze bardziej pogorszą problem. Jednak zaniedbywanie nawilżenia skóry
to główny powód nadmiernej produkcji sebum”

Dr Joel Schlessinger, dermatolog

Tak więc, aby cieszyć się nieskazitelnie piękną twarzą, musimy przerwać szkodliwy cykl: zbyt małe nawilżenie -> nadmierna produkcja sebum -> zauważalne przetłuszczanie. Jak to zrobić?

Jak walczyć z przetłuszczoną cerą?

Najlepiej jest nie dopuszczać do takiej sytuacji. Dobra wiadomość: zarówno w zapobieganiu, jak i rozwiązywaniu podobnych problemów nieocenione okazują się olejki do twarzy. Podobno wiedzieli już o tym starożytni Egipcjanie! Dzięki nakładanym olejkom skóra nawilża się w odpowiednim stopniu (to zasługa kwasów tłuszczowych 3-6-9). Następnie poziom naturalnych olejów, w tym sebum,  wyrównuje się. Skóra odzyskuje swoją wilgoć, a wilgoć nie może już dłużej „uciekać” przez nieszczelną barierę. Rozpoczyna się prawdziwa regeneracja!

Jaki olej do twarzy jest najlepszy? Który olej wybrać?

Powinniśmy stosować olejki bezpieczne, a skuteczne. Takie, jak te pochodzące bezpośrednio z natury. Są one komedogenne, co oznacza, że nie zatykają porów i nie powodują podrażnień. To bardzo ważne, jeśli masz skórę należącą do kategorii tłustej, mieszanej lub ze skłonnością do trądziku. Naukowcy szczególnie polecają olejek arganowy (o którym szerzej pisaliśmy tutaj). Arganowiec wyjątkowo dobrze spisuje się w wypadku osób ze skłonnościami do silnych podrażnień. Świetnie poradzą sobie również organiczne oleje z konopi lub ogórecznika. Wszystkie znajdziecie w palecie wegańskich kosmetyków od Clou. 

Jak stosować olej do twarzy? Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja?

Naturalne oleje, te o roślinnym pochodzeniu, możesz spokojnie aplikować bezpośrednio na skórę. Najlepiej robić to przed snem. Minimum dwa czy trzy razy w tygodniu. Oleje to także wymarzona baza, podkład dla kolejnych kosmetyków. Sprawdź sama, co zdziałają razem z kremami regeneracyjnymi! Wcześniej możesz jeszcze podarować swojej twarzy domowy zabieg ulubionym hydrolatem. Pamiętaj, że wbrew pozorom i nazwie, organiczne olejki to kosmetyki, które nie pozostawiają tłustych, nieatrakcyjnych śladów!

Pora działać! 

Już dziś możesz polepszyć stan swojej cery i podarować skórze bezpieczną, skuteczną i szybką regenerację. W ofercie Clou znajdziesz sprawdzone kosmetyki, które Ci w tym pomogą. Przetestuj nasze naturalne oleje roślinne do pielęgnacji i znajdź ten, który idealnie do Ciebie pasuje. Powodzenia!

Dodaj komentarz